Proizvodnja električne energije iz sunca mora biti prioritet energetskog sektora Crne Gore, ocijenila je izvršna direktorica NVO Green Home, Azra Vuković. Ona je kazala da u svjetlu informacija o problemima u kompaniji Solar gradnja, koje su prethodnih dana prezentovane javnosti, izražava ozbiljnu zabrinutost za dalji razvoj proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora u Crnoj Gori, a prije svega iz energije sunca. “Porazna je činjenica da, i pored ogromnog potencijala koji Crna Gora ima za proizvodnju električne energije iz energije sunca, udio proizvodnje iz ovog izvora iznosi svega nešto oko jedan odsto”, navela je Vuković u saopštenju.
Ona je poručila da se neiskorišćavanjem tog potencijala produžava zavisnost od uglja i rada TE Pljevlja, nastavlja se doprinositi daljem zagađenju vazduha, ali i usporava proces ispunjavanja zacrtanih obaveza iz Zelene agende za Zapadni Balkan, kao i drugih ciljeva Evropske unije u toj oblasti.
“Država Crna Gora mora naći jednostavan i efikasan način da građanima obezbijedi olakšice za postavljanje solarnih panela na krove domaćinstava i poslovnih objekata, a koji neće biti podređen partijskim niti ličnim interesima bilo koje grupe ili pojedinca, već isključivo interesima građana i prirode ove zemlje”, dodala je Vuković.
Ona je saopštila da je projekat Solari 3000+ namijenjen domaćinstvima i 500+ namijenjen poslovnim objektima, koji je pokrenula Elektroprivreda Crne Gore, mogao i trebalo da bude zamajac razvoja proizvodnje električne energije iz sunca, kroz obezbjeđivanje olakšica za građane i domaćinstva.
“Neodgovorno upravljanje ne smije da bude omča oko vrata projektima koji imaju potencijal da budu realizovani u interesu građana i prirode”, upozorila je Vuković. Podsjetila je da Crna Gora ima izvanredne prirodne pogodnosti za korišćene sunčeve energije i nalazi se na listi zemalja sa najvećim solarnim potencijalom u jugoistočnoj Evropi koji iznosi preko dvije hiljade sati godišnje za veći dio zemlje.
“Ovaj potencijal je ogroman u primorskom dijelu, ali je značajan, čak, i u sjevernim djelovima zemlje. U Kolašinu, sunce u prosjeku sija oko 2,47 hiljada sati godišnje, dok u većem dijelu primorja preko 2,5 hiljada sati godišnje. Imajući ovo na umu, činjenica da je udio proizvodnje električne energije iz sunca nešto oko jedan odsto je porazna”, zaključila je Vuković.