Iz Elektroprivrede za jun najavljuju tender za izradu glavnog projekta, a prve kilovate u 2024. godini
Izgradnja male hidroelektrane (mHE) na akumulaciji Otilovići u Pljevljima počeće u prvoj polovini 2023. godine, a u Elektroprivredi (EPCG) očekuju da će prve kilovate proizvesti godinu kasnije.
“Očekuje se da radovi počnu u prvoj polovini 2023. godine. Izgradnja će trajati oko 18 mjeseci, što znači da se očekuje da prve kilovate mHE “Otilovići” proizvede u 2024. godini”, kazali su iz EPCG “Vijestima”.
Vlada je nedavno EPCG dala koncesiju za korištenje vode iz akumulacije Otilovići” za izgradnju mHE. U obrazloženju Vladine odluke piše da predloženo tehničko-tehnološko rješenje za izgradnju mHE Otilovići” ispunjava osnovne zahtjeve navedene u koncesionom aktu i tenderskoj dokumentaciji i da ovo rješenje predstavlja dobru osnovu za izradu projektne dokumentacije u skladu sa zakonom kojim se uređuje sistem planiranja prostora i izgradnja objekata.
“U skladu sa usvojenim koncesionim aktom koncesiona naknada iznosiće 6,5 odsto od ostvarene godišnje proizvodnje,s tim da taj iznos ne može biti manji od pet odsto od planirane proizvodnje. Procenti godišnje proizvodnje se preračunavaju u novčani iznos po prosječnoj cijeni električne energije na berzi električne energije u godini za koju se vrši obračun koncesione naknade i raspoređuje u državni i lokalni budžet na način definisan zakonom”, kazali su iz energetske kompanije.
Brana u Otilovićima izgrađena je 1982.godine na rijeci Cehotini. Visina brane je 59 metara, a zapremina stvorene hidroakumulacije je oko 18 miliona metara kubnih.
EPCG će, kako se očekuje, u junu raspisati tender za izradu glavnog projekta izgradnje mHE.
“EPCG ranije izgradila idejni projekat i da se elektrana gradi na temelju postojeće brane. Ona je planirana tokom izgradnje brane i ostavljeni uslovi za izgradnju dovodne infrastrukture. Imaće dva agregata, jedan koji će raditi na ekološki prihvatljivim protocima i drugi koji će raditi u periodima srednjih i velikih voda. Snaga mHE Otilovići” je oko tri megavata”,rekli su iz kompanije, dadajući da će stalno biti uposleno pet radnika.
Procjenjuje se da će izgradnja mHE Otilovići”, uključujući uređenje pristupnih puteva i osavremenjivanje opreme brane, koštati EPCG oko pet miliona. Očekuju da će proizvoditi oko 11 miliona kilovatčasova električne energije što po sadašnjim cijenama iznosi oko 2,2 miliona eura godišnje.
Iz EPCG su pojasnili da će mHE moći da obezbijedi energiju za više od 1.200 domaćinstava i da će stalno biti uposleno pet radnika. G.M.
Na pitanje Vijesti da li će projekat imati negativan uticaj na životnu sredinu posebno ako se ima u vidu da će gornji tok rijeke Ćehotine biti proglašen za Park prirode iz EPCG su odgovorili da izgradnja mHE ne remeti dosadašnji prirodni režim.
’’Elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu je doživio afirmativan sud javnosti i dobio saglasnost nadležne institucije. Zbog protoka vremena i izmjene u zakonskoj regulativi biće izrađen novi Elaborat, rekli su iz EPCG.
Iz kompanije navode da su aktivno učestvuju u Parku prirode koji se nalazi uzvodno na akumulaciji, a mHE je nizvodno od brane ambijentalno uklopljena.
’’Izgradnjom mHE se ne remeti dosadašnji prirodni režim, osim što pozitivno utiče na poplavne talase nizvodno od brane. Preko mHE, te osavremenjivanjem opreme brane, vršiće se ravnomjernije ispuštanje iz akumulacije, odnosno, biće maksimalno smanjen rad preliva brane u periodu velikih voda, tvrde u najvećoj crnogorskoj kompaniji.
U EPCG ističu da nije realna opcija da se nakon izgradnje mHE preda u vlasništvo Opštine Pljevlja, što je nedavno tražila Stranka pravde i pomirenja.