Finski istraživači instalirali su prvu u svijetu potpuno funkcionalnu “pješčanu bateriju” koja može skladištiti obnovljivu energiju mjesecima.
Programeri kažu da bi to moglo riješiti problem snabdijevanja tokom cijele godine, što je glavni problem zelene energije, piše dopisnik BBC-a Matt McGrath.
Koristeći niskokvalitetni pijesak, uređaj se puni toplinom proizvedenom od jeftine električne energije iz sunca ili vjetra.
Pijesak pohranjuje toplinu na oko 500 stepeni Celzijusa, što onda može grijati domove zimi kada je energija skuplja.
Finska većinu svog plina dobiva iz Rusije, pa je rat u Ukrajini u fokus stavio pitanje zelene energije. Ima najdužu rusku granicu u EU-u, a Moskva je sada zaustavila snabdijevanje plinom i strujom nakon odluke Finske da se pridruži NATO-u.
Zabrinutost oko izvora toplote i svjetla, posebno s dugom, hladnom finskom zimom, podjednako zaokuplja političare i građane.
Trenutno se većina baterija izrađuje od litija i skupe su, a i mogu podnijeti samo ograničenu količinu viška energije.
Ali u gradu Kankaanpää, tim mladih finskih inženjera dovršio je prvu komercijalnu instalaciju baterije napravljene od pijeska za koju vjeruju da može riješiti problem skladištenja na jeftin način s malim uticajem.
Uređaj je instaliran u elektrani Vatajankoski koja upravlja sistemom daljinskog grijanja za to područje.
Programeri kažu da njihov uređaj može držati pijesak na toploti od 500 stepeni Celzijusa nekoliko mjeseci.
Kada su cijene energije veće, baterija ispušta vrući zrak koji zagrijava vodu za sistem daljinskog grijanja koji se zatim pumpa u kuće, kancelarije, pa čak i lokalni bazen.
Izvor: Energetika.ba