Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije objavilo je polazne osnove za izradu nacrta zakona o obnovljivim izvorima energije i pozvalo zainteresovanu javnost da dostavi sugestije.Rok za dostavljanje pisanih prijedloga počeo je 31. decembra i trajaće do 12. januara, saopštilo je Ministarstvo.
Načela su detaljnije razrađena po pojedinim oblastima i predstavljaju, kako se navodi u dokumentu, samo polaznu osnovu za diskusiju prilikom izrade nacrta zakona.
Za početak predloženo je da se obavezujući udio energije iz obnovljivih izvora u bruto finalnoj potrošnji i transportu utvrdi nacionalnim energetskim i klimatskim planom (NEKP).
Podsticaji: premije i fid-in tarife
U toku izrade nacrta zakona biće razmotrene slijedeće podsticajne mjere:
– tržišna premija koja može biti fiksna ili plivajuća,
– fid-in tarifa za mala postrojenja (elektrane ispod 500 kW i 3 MW za elektrane na vjetar).
Prijedlog je da podsticaje dobijaju nove ili rekonstruisane elektrane koje koriste OIE, a naročito: male hidroelektrane, elektrane na biomasu, elektrane na biogas, vjetroelektrane, solarne elektrane, geotermalne elektrane, elektrane na biorazgradivi otpad. U načelima se navodi i da bi mala postrojenja mogla da budu izuzeta od dodjele tržišnih premija, kao i od aukcija.
Kada je riječ o konceptu za premije i aukcije, razmatra se da se pravo na premiju stiče na aukcijama, ako su raspoložive kvote, koje određuje Vlada Srbije. Agencija za energetiku Republike Srbije bila bi zadužena da definiše metodologiju za određivanje premija i početnu visinu cijene. Prijedlog Ministarstva je da uspješni učesnici aukcije stiču status privremenog povlašćenog proizvođača koji traje tri godine, za solarne elektrane godinu dana.
Pravo na premiju ostvarivalo bi se ugovorom o premiji koji može biti fizički ili finansijski (ugovor o razlici – eng. Contract for Differences – CfD), a pravo na fid-in tarife da se ostvaruje ugovorom o otkupu električne energije kao i do sada.
Garantovani snabdjevač i dalje bi bio nadležan za balansnu odgovornost za mala postrojenja, dok elektrane iz aukcija ne bi snosile potpunu balansnu odgovornost do uspostavljanja organizovanog unutardnevnog tržišta.
U pripremi nacrta razmotriće se regulisanje statusa elektrana na obnovljive izvore koji nijesu dio podsticajnih mjera, a posebno pitanje komercijalnih, odnosno korporativnih ugovora o otkupu električne energije (eng. Power purchase agreements – PPA) između proizvođača zelene električne energije i drugih učesnika na tržištu.
Omogućavanje proizvodnje iz obnovljivih izvora za sopstvenu potrošnju
Ovim novim konceptom, kako navodi Ministarstvo, trebalo bi omogućiti krajnjim kupcima koji priključe elektrane za sopstveno snabdijevanje da ostvare pravo na prodaju viška proizvedene električne energije svom snabdjevaču. Zakonom će se definisati način određivanje cijene viška energije i način umanjenja računa, a razmotriće se i pitanje poreskog tretmana krajnjih kupaca koji sami proizvode energiju.
Potrebno je pronaći adekvatan domaći zakonski izraz za prozjumera (postoji nekoliko prijedloga u praksi pro-trošač, prokupac, samosnabdjevač, proizvođačpotrošač, samopotrošač), navodi se u načelima.
Uvođenje koncepta energetskih zadruga
Ministarstvo namjerava da definiše koncept energetskih zadruga (renewable energy communites) i pronađe način da se za njih pojednostavi procedura za priključenje i izgradnju.
Osnovna ideja je da one imaju svojstvo energetskog subjekta i način funkcionisanja koji je specifičan za oblast energetike, a da se za opšte aktivnosti (osnivanje, upravljanje i organi zadruge, sticanje i prestanak statusa zadrugara, imovina i poslovanje zadruge i slično) primenjuju odredbe Zakona o zadrugama.
Zakonska rješenja će se formulisati sa idejom da domaćinstva i mali proizvođači budu motivisani (podsticajima ili na drugi način) da se udružuju u energetske zadruge.
Moguće uvođenje obaveze postavljanja punjača za električna vozila
Razmotriće se i da Vlada Srbije odredi obavezu i podsticaje za postavljanje punjača za električna vozila na pumpama i za nabavku električnih vozila u javnom sektoru; kao i za jedinice lokalne samouprave da ostvare određeni udio električnih vozila u gradskom i prigradskom prevozu.
Ministarstvo navodi da bi posebno trebalo riješiti pitanje upotrebe vodonika i biogasa u saobraćaju.
Izvor: balkangreenenergynews.com