Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošle sedmice pale, nakon dvije sedmice rasta, jer se trgovci plaše da se zbog daljeg širenja koronavirusa u svijetu tražnja za naftom neće oporaviti toliko brzo koliko su se nadali, kako piše portal energetika.ba.
Cijena barela na londonskom tržištu prošle je sedmice pala 1.6 posto, na 55.10 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0.4 posto, na 52.36 dolara.
Početkom prošle sedmice cijene su nafte dostigle nove najviše nivoe u gotovo godinu dana jer su se ulagači nadali jačanju tražnje, dok je, s druge strane, Saudijska Arabija najavila smanjenje proizvodnje u februaru i martu za dodatnih milion barela dnevno kako bi zaustavila gomilanje zaliha.
“Dodatnim dobrovoljnim rezovima proizvodnje Saudijska Arabija pobrinula se da se na tržištu smanji ponuda”, kazao je Eugen Weinberg iz Commerzbanka.
Saudijski rezovi sastavni su dio dogovora vodećih proizvođača nafte u svijetu, Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njenih saveznika, prema kojem bi većina njih u februaru trebala održati proizvodnju na dosadašnjim nivoima.
Podršku cijenama pružila je i najava novih podsticaja američkoj ekonomiji.
Izabrani predsjednik Joe Biden, koji na dužnost stupa 20. januara, predstavio je prijedlog novog paketa podsticajnih fiskalnih mjera.
Vrijednost paketa iznosi oko 1.900 milijardi dolara, što uključuje 415 milijardi u cilju suzbijanja covida-19, oko 440 milijardi pomoći malim preduzećima te 1.000 milijardi dolara direktne pomoći domaćinstvima, prenosi Hina.
No u drugom dijelu sedmice cijene su nafte pale zbog daljeg širenja koronavirusa u svijetu, što je dovelo do novih restriktivnih mjera ili produženja postojećih u mnogim zemljama, među ostalim, Japanu, Njemačkoj i Francuskoj.
U Kini je, pak, u lockdownu više od 28 miliona ljudi, a u petak je objavljeno da je u posljednja 24 sata zabilježen najveći broj novih slučajeva zaraze u posljednjih 10 mjeseci.
Stoga se trgovci plaše sporog oporavka tražnje za gorivima.
“Širenje pandemije covida-19 ponovno je u centru pažnje, a trgovce sve više brinu dugotrajno zaključavanje u Europi i nova ograničenja u Kini”, kazao je Bjornar Tonnage iz Rystad Energyja.
Dalje kretanje cijena nafte zavisiće najviše od toga koliko će se brzo svjetska ekonomija a time i tražnja za naftom oporavljati od koronakrize.
Zbog te su krize prošle godine cijene nafte pale više od 20 posto.
izvor: http://energetika.ba/
foto: https://mina.news/