Gas , nuklearna energija, obnovljivi izvori, ali i vrijeme, zaustavili rast CO2, uprkos suprotnim očekivanjima. Naime rast globalnih emisija C02 iz proizvodnje električne energije zaustavljen je u 2019. godini. pokazuju podaci Međunarodne agencije za energiju (IEA), globalne emisije tokom 2019. ostale su nepromijenjene i iznose 33 gigatona, usprkos rastu svjetske privrede od 2,9 odsto.
IEA navodi kako su obnovljivi izvori (mahom vjetar i Sunce) jedan od razloga zaustavljanja rasta emisija u razvijenim privredama. Takođe, tome je doprinijelo korištenje prirodnog gasa umjesto uglja te veća proizvodnja nuklearne energije.
Među ostalim uticaima ističe se blaže vrijeme u nekim zemljama i sporiji privredni rast na određenim tržištima u nastajanju.
“Sada trebamo naporno raditi kako bismo bili sigurni da se 2019. pamti kao godina konačnog vrhunca globalnih emisija, a ne kao još jedna u kojoj se tek zaustavio njihov rast”, rekao je Fatih Birol, izvršni direktor IEA.

EU je proizvela više električne energije iz gasa nego uglja. Znatan pad emisija u naprednim privredama u 2019. godini nadoknadio je nastavak rasta drugdje. Sjedinjene Države zabilježile su najveći pad emisija na nivou zemlje, s padom od 140 miliona tona, što iznosi 2,9%. Američke emisije sada su za gotovo 1 gigatonne smanjene od njihovog vrhunca u 2000. godini. Emisije u Evropskoj uniji smanjile su se za 160 milijuna tona, što iznosi 5%, u 2019. godini podstaknute smanjenjem energetskog sektora. Prirodni gas proizveo je više električne energije od uglja prvi put u EU, dok je vjetroelektrana gotovo dospjela u električnu energiju iz uglja, saopštila je IEA.
Emisije u ostatku svijeta porasle su blizu 400 miliona tona u 2019. godini, pri čemu je gotovo 80% povećanja dolazilo iz zemalja u Aziji, gdje je proizvodnja električne energije na ugalj nastavila da raste.
U naprednim ekonomijama, emisije iz elektroenergetskog sektora smanjile su se na nivou sa kraja1980-ih, kada je potrošnja električne energije bila za jednu trećinu manja nego danas. Proizvodnja električne energije iz uglja u naprednim ekonomijama smanjila se za gotovo 15% kao rezultat rasta obnovljivih izvora energije, prebacivanja uglja na gas, porasta nuklearne energije i slabije potražnje električne energije, navodi IEA.
Dokaz je da su u toku prelazi na čiste energije – a to je ujedno i signal da imamo mogućnost smislenog kretanja o emisiji sa ambicioznijim politikama i investicijama “, naglasio je Birol.