U okviru panela o prosumerima u regiji, pravnom i regulatornom okviru za podršku i tretman malih proizvođača s fokusom na solarne fotonaponske (PV) sisteme priključene na distributivnu mrežu, govorio je i izvršni rukovodilac Direkcije za razvoj i investicije EPCG Ivan Mrvaljević, navodi se u saopštenju objavljenom na fejsbuk profilu EPCG.
Mrvaljević je, u okviru panela, saopštio da, iako se koncept kupca-proizvođača u Crnoj Gori pojavio davne 2010. u tadašnjem rješenju Zakona o energetici, dok EPCG nije pokrenula projekat Solari postojalo je instalisanih 3MW solara ukupno u Crnoj Gori, a da na današnji dan ima u okviru projekata „Solari 3000+ i 500+“ oko 1600 potpisanih ugovora u prosjeku 18MW, dok je već instalisano 12 MW za oko 1400 korisnika.
„Crna Gora, kao i sve zemlje regiona, ima značajan solarni potencijal. Proces pravedne tranzicije će biti zahtjevan, ni mi ni po čemu nismo različiti od regiona u dijelu koji se tiče ograničenosti prenosnih kapaciteta, izazova balansiranja, povoljnih uslova finansiranja itd, ali mi smo, kao zemlja, prvi prepoznali i uveli uredbu o plaćanju emisija CO2“ – naveo je Mrvaljević.
Mrvaljević je istakao da je EPCG odlučila da valorizuje solarni potencijal i da je na to naišla na podršku nadležnih institucija.
„Kupci su tu, prošla godina je sve natjerala da razmišljaju o cijeni električne energije, da aktivno učestvujemo, kako će to uticati na naš životni standard, šta će biti skuplje. EPCG je jedna od pet elektroprivreda u Evropi koja nije podizala cijene električne energije tokom čitave krize. Prepoznali smo da je neophodno da se uključimo u komunikaciju sa građanima i sa kupcima kako bi oni postali aktivni učesnici procesa pravedne tranzicije“, naveo je Mrvaljević.
On je dodao da je sam koncept instalisanja solarnih panela na krovove bio moguć i prije, ali da je EPCG pokrenula dvije ključne stvari: stala finansijski iza projekta. „EPCG je, u korist građana, raspisala javni poziv za 30 miliona eura, na tom tenderu je pobijedio IRF sa sjajnom kamatnom stopom i odličnim uslovima koji su preneseni na građane, a pored toga, na nivou kompanije osnovana je posebna direkcija, za obnovljive izvore energije, čiji tim radi na tome da se za ljude koji se prijave na poziv završava sva papirologija“, istakao je Mrvaljević.

Mrvaljević je naveo da je to napravilo revoluciju kod građana, interesovanje je veliko, u toku je druga faza projekta te da se sada kreće sa implementacijom projekta 5000+ i da je, trenutno, poziv u fazi evaluacije ponuda.
„Benefiti su veliki, od 30 MW instalisanih je 44GWh je očekivana proizvodnja. Svi smo svjesni koliko nam je bitno da imamo nove izvore i koliko treba da uključimo građane u sve to. Nakon povrata investicije, izdatak za račun za struju će biti minimalan, a za EPCG ta količina oslobođena“ – objasnio je Mrvaljević i zaključio da je to dobitna kombinacija za sve.
Osim Ivana Mrvaljevića, učesnici ove panel diskusije bili su i Sanja Rikalo, direktor Direkcije za poslove ODS MHERS, Goran Starčević, predstavnik Kaldera Company – člana Infinity International Group, Senad Aganović, predstavnik FERK BH, Milka Mumović, ekspert Sekretarijata Energetske zajednice, Amina Durmo, izvršni direktor Procredit banke Sarajevo, Petar Mitrović, predstavnik „Karanović i partneri“ i Aleksandar Mrdić, predstavnik UniCredit banke iz Banja Luke.