Od dostupnih 27 miliona, 13 će biti usmjereno za unapređenje energetske efikasnosti, 8,5 miliona za podršku najugroženijim kategorijama stanovništva, dok će ostala tri miliona biti dostupna kroz druge mehanizme dodatne podrške Evropske komisije za realizaciju tzv. mekih reformskih mjera energetskog tržišta.
– Imajući u vidu da od 1. januara ove godine nije došlo do povećanja cijene električne energije, što bi dodatno podstaklo inflatorna kretanja i dodatno se negativno odrazilo na standard stanovništa i likvidnost preduzeća, definisana je okvirna struktura potrošnje dodijeljenih 30 miliona eura direktne budžetske podrške od strane Evropske komisije za prevazilaženje energetske krize u Crnoj Gori – piše u dokumentu koji je Vlada usvojila na sjednici prije dvije sedmice.
Podsticaće se proizvodnja iz OIE
Poboljšanje upravljanja ključnim elektroenergetskim subjektima uvažavaće i korporativni aspekt, kao i obaveze koje proizilaze iz Sofijske deklaracije za implementaciju Zelene agende, Nacionalnog energetskog i klimatskog plana te podršku za završetak ključnih reformi energetskog sektora u skladu sa obavezama na nivou Energetske zajednice, kao i druge inicijative koje imaju za cilj da podrže poslovanje EPCG i CGES u sve liberalnijem tržišnom okviru.
– Aktivnosti usmjerene na razvoj tržišta “dan unaprijed”, u skladu sa relevantnim EU direktivama, čime će se stvoriti preduslovi i za spajanjem sa nekim od susjednih tržišta, uključujući Italiju, te konkretnu analizu i akcioni plan za podsticanje proizvođača iz obnovljivih izvora energije u Crnoj Gori, i razvoj odgovarajućih softverskih rješenja za trgovinu na berzi. Akcioni plan za pravednu tranziciju uključuje i pripremu studije o opravdanosti postojanja TE „Pljevlja“ sa socioekonomskim uticajem – navodi se u dokumentu.
Mjerama za unapređenje energetske efikasnosti će biti obuhvaćena podrška u dijelu ugradnje solarnih panela, kao i smart sistema, za fizička i pravna lica.
– Podrška bi se odnosila na subvencionisanje troškova ugradnje smart sistema, sa intenzitetom subvencije do 50 odsto (ili više) ukupne investicije, pri čemu će se voditi računa o usklađenosti sa drugim dostupnim EU programima podrške za slične namjene. Program može biti i proširen i drugim segmentima koji mogu efikasno dopuniti solarnu energiju i smanjiti zagađenje vazduha zimi. Za ovaj program predviđeno je do osam miliona eura. Unapređenje energetske efikasnosti u turizmu moglo bi biti obuhvaćeno do 30 privrednih subjekata, u iznosu od oko 3,5 miliona eura. Program ima za cilj da ohrabri hotele da krenu ka energetski efikasnijim aktivnostima kako bi se smanjili troškovi. Program će obezbijediti bespovratna sredstva na kliznoj skali od 30 do 70 odsto kako bi se mala i mikro turistička preduzeća kvalifikovala za implementaciju intervencija koje će poboljšati energetsku efikasnost i smanjiti njihove operativne troškove – navodi se u dokumentu.
Unapređenjem energetske efikasnosti u industriji moglo bi biti obuhvaćeno do 10 privrednih subjekata, a za to je predviđeno oko 1,5 milion eura.
– Program ima za cilj uspostavljanje mehanizma finansijske podrške za uvođenje inovativnih rješenja i novih tehnologija koje će dovesti do poboljšanja energetske efikasnosti poslovnih subjekata u prerađivačkoj industriji, modernizacije proizvodnih procesa, unapređenja inovativnih kapaciteta i smanjenja potrošnje energije. Tokom perioda implementacije dodijeljene direktne budžetske podrške, poseban akcenat će biti na praćenju likvidnosti ključnih elektroenergetskih subjekata – piše u dokumentu.
Izvor: jadrannovi.me