Prof. dr Saša Mujović, ministar energetike i rudarstva u Vladi Crne Gore
Vlada Crne Gore, poslije duže vremena, ponovo ima samostalni resor energetike i rudarstva, a odgovornost za valorizaciju i razvoj ova dva izuzetno važna sektora povjerena je profesoru Saši Mujoviću, doskorašnjem dekanu Elektrotehničkog fakulteta i čovjeku koji je svoj profesionalni put vezao za energetski sektor, teoriju i nauku, a sada i praksu. To je bio i povod da, za portal Montenergija, sa ministrom Mujovićem porazgovaramo o aktuelnim kretanjima, teškoćama i pravcima razvoja te očekivanjima u skoroj i doglednoj budućnosti. Ono što se iz razgovora dalo zaključiti je da se ministar Mujović sa puno elana i optimizma prihvatio posla te da čvrsto vjeruje da ako Crna Gora uspije da iskoristi svoj energetski potencijal, prije svega kroz razvoj obnovljivih izvora i primjenu mjera energetske efikasnosti, ne treba da brine za svoju budućnost. Pri tom, Mujović je decidan, električna energija ne smije biti socijalna kategorija.
MONTENERGIJA: Na čemu zasnivate Vašu viziju razvoja ova dva za Crnu Goru strateški važna sektora?
MINISTAR SAŠA MUJOVIĆ: Ne volim da govorim o vizijama već o konkretnim koracima koje moramo preduzeti, prije svega u strateškom planiranju, kako ne bi više tumarali u pravcima razvoja. Dakle, Crna Gora mora da ima strategiju razvoja ova dva sektora, precizno definisanu uz visok stepen saglasnosti svih relevantnih institucija kao i najšire javnosti. Nema ad hoc odluka i poteza. To dalje znači da sve državne institucije odrađuju svoj dio posla, bilo da je riječ o energetici, planiranju, ekologiji… Znamo šta su nam ciljevi, a šta problem i vrijeme je da počnemo da ih rješavamo, bez odugovlačenja, jer od nas zavisi i kvalitet života građana i rast i razvoj privrede, ukupna ekonomija društva.
MONTENERGIJA: Najavili ste osnivanje Direktorata za evropske projekte, u tom smislu, reklo bi se, ohrabruje izjava predsjednice EK Ursule fon der Lajen prilikom nedavne posjete Crnoj Gori, koju u budućnosti vidi kao izvoznicu električne energije?
MUJOVIĆ: Evropska Unija je naš dokazani partner, a kako ćemo valorizovati benefite tog partnerstva, to je na nama. Naša obaveza je da radimo i to nije naš zadatak samo pred evropskim partnerima, već prije svega pred građanima Crne Gore. U tom smislu je kroz novu organizacionu strukturu prepoznat novoformirani Direktorat za međunarodnu saradnju i upravljanje evropskim projektima. Osnovni cilj je da se privuče što više kapitala posredstvom različitih evropskih fondova koji su na raspolaganju. Jednostavnije rečeno, da realizujemo što više projekata, a da oni što manje koštaju državu odnosno građane. Da napravimo kvalitetne projekte koji su održivi, da izgradimo nove resurse, da mapiramo sve ono sa čime možemo da konkurišemo kod evropskih fondova, bilo da se radi o obnovljivim izvorima energije ili energetskoj efikasnosti, koja je jednako važna kao i izgradnja novih energetskih objekata. Smatram da Crna Gora od energetike može da živi, i to u skladu sa evropskim direktivama, a na zadovoljstvo i prosperitet naših građana. Evropa nudi pomoć, a naše je kako ćemo da je iskoristimo.
MONTENERGIJA: Koju cijenu električne energije će od naredne godine plaćati kupci električne energije u Crnoj Gori s obzirom na to da su mrežni operateri Regulatornoj agenciji predali zahtjeve za utvrđivanje novog regulatorno dozvoljenog prihoda?
MUJOVIĆ: Odlično ste naveli u pitanju da Regulatorna agencija za energetiku odlučuje o regulatorno dozvoljenom prihodu i Vlada tu neće i ne može da se miješa. Energetska preduzeća su u obavezi da dostave zahtjev, a Regulator da ih razmatra. Najbolje za sve nas je kad svako odradi svoj dio posla. Vlada Crne Gore ima drugu obavezu, a to je da zaštiti ranjive kategorije stanovništva i tu imamo legislative koja precizno determinišu ko i kako dobija povoljnosti u skladu sa svojim socijalnim statusom. Mi smo dokazali da se ne miješamo u rad Regulatora prilikom utvrđivanja regulatorno dozvoljenog prihoda kada je u pitanju CEDIS, ali smo sa druge strane procijenili da je potrebno naći održiv model da se sačuva budžet građana sa jedne strane, a održivost Kompanije sa druge. Rješenje do kojeg smo došli anulira ovo povećanje u određenom periodu za sve kategorije stanovništva, a nakon tog vremena za najveći dio građana. Uporedo radimo na edukaciji o energetskoj efikasnosti gdje se, bez uticaja na svakodnevni komfor građana, može uštedjeti uvećani dio i više od toga.
MONTENERGIJA: Koliko je održivo zadržavati trenutne cijene električne energije u pogledu razvoja, ali i održavanja sigurnosti elektroenergetskog sistema?
MUJOVIĆ: Vjerovatno ste propratili moju izjavu da struja ne smije biti socijalna kategorija i naravno, reakciju političkih oportunista na tu izjavu. Niko ne samo iz sektora energetike nego ko ima imalo zdravog razuma i odgovornosti prema građanima danas ne smije da kaže da struja treba da bude socijalna kategorija. Posao Vlade Crne Gore nije da drži građane u stanju socijalne potrebe, već da stvara uslove za rad, zapošljavanje, veći standard stanovništva do trenutka kada nećemo gledati cijenu već kvalitet. U tom smislu, energetika ima ogromnu ulogu. Nema razvoja ekonomije bez razvoja energetike. A znamo da su ulaganja u energetski sistem skupa, ne samo u dijelu izgradnje novih izvora, već i izgradnja prenosne i distributivne mreže.
MONTENERGIJA: Potrebno je dosta ulaganja u prenosnu i distributivnu mrežu, kako vi vidite najoptimalnije rješenje za sigurno snabdijevanje potrošača el. energije u Crnoj Gori?
MUJOVIĆ: Ulaganja ima i biće ih i tu nam je partner Crnogorski elektroprenosni sistem koji planira investicije od preko 200 miliona eura u narednom periodu. To je proces koji zahtijeva obimnu pripremu, od dozvola, preko eksproprijacije do realizacije. Nama je važno da imamo kvalitetnu kompaniju, jednu od najuspješnijih u državi, prije svega zbog realizacije interkonektivnog kabla sa Italijom. Očekujem aktivnosti na polaganju druge žile podmorskog kabla između Crne Gore i Italije koja je veoma važna za naš elektroenergetski sistem, kao i radove na završetku Transbalkanskog koridora, od Pljevalja do Bajine Bašte.
MONTENERGIJA: Diversifikacija ka zelenim izvorima električne energije trenutno je u maloj defanzivi s obzirom na aktuelna geopolitička kretanja. Kako Vi gledate na taj proces i koji scenario je, po Vama, najoptimalniji za Crnu Goru?
MUJOVIĆ: Za mene taj proces nema alternativu. Dešavanja na geopolitičkom planu ubrzala su planove EU u zamjeni fosilnih goriva čistom energijom. Zaustavljanje eksploatacije i upotrebe fosilnih goriva zbog smanjenja zagađenja sada se povezalo sa strategijom EU da se osigura njena energetska nezavisnost. I Crna Gora je na tom putu. Mi dijelimo odgovornost za našu zajedničku budućnost. Trenutno smo u procesu izrade Nacionalnog energetskog i klimatskog plana koji analizira različite scenarije za dostizanje ciljeva koji su utvrđeni do 2030. godine, sa perspektivom do 2050. godine. U kratkom roku, Crna Gora se neće još odreći TE „Pljevlja“, jer jednostavno rečeno, to sebi ne možemo da dozvolimo. Mi smo država koja koristi električnu energiju i za grijanje i za hlađenje, tako da je naša potrošnja procenutalno velika. Da bi imali sigurnost i stabilnost u isporuci električne energije svim potrošačima neophodno je da imamo dovoljno izvora. Crna Gora ima visok energetski potencijal i pravilno planiranje i balans, obnovljivi izvori i energetska efikasnost su budućnost u ovoj oblasti u Crnoj Gori.
MONTENERGIJA: Kako gledate na aktuelne i najavljene projekte u Crnoj Gori u oblasti OIE?
MUJOVIĆ: Imamo značajne projekte koji su realizovani, 33 male hidrocentrale, dva vjetroparka, projekte čija se relizacija očekuje u najkraćem roku, kao što je VE „Grozd“, a imamo i veliko interesovanje investitora za ulaganja u ovu oblast. Naravno, to su sve dobre vijesti. Ipak, imamo i pitanje integrisanja novih izvora energije u sistem. Potpuno otvoreno da kažem: imamo više interesovanja nego što je moguće u ovom trenutku priključiti na prenosni i distributivni sistem. Za uspješnu energetsku tranziciju potrebno je raditi na jačanju elektroprenosne i distributivne mreže, kako bi se obezbijedilo priključenje novih proizvodnih objekata na elektroenergetski sistem. Dakle, imamo potencijal, imamo interesovanje investitora i ulaganja u prenosnu i distributivnu mrežu koja, međutim, iz objektivnih razloga, ne mogu da prate dinamiku izgradnje novih objekata iz ovih izvora. Zbog toga ćemo detaljno da razmotrimo red poteza kako bi uredili ovu oblast.
MONTENERGIJA: Kako biste prokomentarisali status TE Pljevlja i projekat ekološke rekonstrukcije koji je u toku, kako postići dobar balans izmedju energetskog razvoja i očuvanja životne sredine?
MUJOVIĆ: TE „Pljevlja“ je značajna za rad i funkcionisanje elektroenergetskog sistema, a to će se najbolje vidjeti u narednom periodu (2025) kada će biti van rada više mjeseci zbog ekološke rekontrukcije. To je proces koji moramo proći i to ne samo sa stanovišta naše EU agende, već prije svega zbog nas, naših građana, ali i budućnosti našeg energetskog sistema. Ipak, na rad TE „Pljevlja“ u narednom periodu će uticati i sistem trgovine emisijama CO2, odnosno rast cijene CO2 kredita, koji će proizvodnju energije iz ovog energetskog objekta učiniti manje isplativom i održivom.
Stoga je prije donošenja ove veoma važne odluke neophodno pripremiti više varijanti sa jasnim prikazom pozitivnih i negativnih efekata i za konačno rješenje postići visok stepen usaglašenosti između svih relevantnih subjekata, a prije svega Vlade Crne Gore i Elektroprivrede Crne Gore (EPCG).
Svima u Crnoj Gori je jasno da smanjenje proizvodnje energije iz TE „Pljevlja“ u narednom periodu treba nadoknaditi iz obnovljivih izvora energije. Prije svega su to veći hidroenergetski objekti kroz valorizaciju vodnog potencijala, ali i solarne i vjetroelektrane. Naravno, u ovom procesu moramo voditi o uticaju na životnu sredinu i društvo, a vodeći računa o tehničkim aspektima u pogledu priključenja na mrežu i balansiranja. Balans se može postići jedino ukoliko imamo najbolja rješenja u oblasti zaštite životne sredine uz široki konsenzus o valorizaciji potencijala i otvoren sam za saradnju sa svima, posebno sa NVO sektorom, da nađemo optimalna rješenja koje će našim građanima omogućiti stabilno snabdijevanje eletkričnom energijom, uz očuvanje principa održivog razvoja. Moramo sjesti za sto i razgovarati, jer imamo isti cilj, bez obzira na to koliko se nekima čini da smo na suprotnim stranama.