U prvih pet mjeseci ove godine ostvaren je deficit količine kiše od 44 odsto u odnosu na klimatsku normalu za ovaj period godine, saopštio je Pobjedi meteorolog Branko Miceviz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju. Izvršni rukovodilac Direkcije za upravljanje energijom Elektroprivrede Darko Krivokapić kazaoje našoj redakciji da su loše hidrološke prilike u dosadašnjem dijelu godine dovele do smanjenja proizvodnje hidroelektrana, pa je za prvih pet mjeseci ove godine ostvareno 61 odsto planirane proizvodnje električne energije iz hidroelektrana.
BILANS
-Bilansom električne energije za ovu godinu bilo je planirano da do juna proizvodnja iz hidroelektrana bude 878 gigavatsati (GWh), a ostvareno je 539 G’Wh ili 61 odsto od plana. HE Perućica je proizvela 292 GWh od planiranih 528 GWh, ili 55 odsto plana, dok je HE Piva proizvela 247 GWh od planiranih 350 GWh, ili 70 odsto od plana kazaoje Krivokapić i dodao daje zbog toga bio veći uvoz struje.
-Prvih pet mjeseci ove godine karakteriše posebna situacija u energetskom sektoru u odnosu na prethodne godine. Pandemija je uticala na smanjenje potrošnje, a time su i količine za uvoz bile manje od uobičajenih rekao je Krivokapić.

Naveo je daje u prvih pet mjeseci ove godine EPCG uvezla 442 GWh električne energije u vrijednosti 15,3 miliona eura, dok je lani u istom periodu uvezeno 132 GWh, odnosno 23 odsto manje električne energije.
-Poredeći sa prošlom godinom, EPCG je tokom prvih pet mjeseci 2020. godine izvezla 42 GWh manje električne energije nego tokom prvih pet mjeseci prošle godine, a to znači da smo po osnovu izvoza prihodovali manje oko 13 odsto precizirao je Krivokapić.
U EPCG smatraju da potrošači mogu očekivati uredno snabdijevanje električnom energijom i narednih mjeseci.
-Kao i do sada, što se tiče EPCG, snabdijevanje električnom energijom potrošača se odvija nesmetano, a nedostajuće količine za predstojeći period su obezbijeđene-poručio je Krivokapić.
DEFICIT
Micev je naveo da je u prvih pet mjeseci na području Crne Gore na snazi bio izražen deficit padavina.
-Deficit padavina je izraženiji u centralnim i južnim predjelima gdje se ostvarenost količine kiše kreće oko 40 do 60 odsto od klimatske normale za isti period, a na sjeveru ostvarenost se kreće u prosjeku oko 60 do 80 odsto kazaoje Micev.
Dodao je daje prosječno za teritoriju Crne Gore, u periodu januar-maj, na bazi preliminarnih podataka, palo 90 litara po kvadratu (lit/m2) što predstavlja ostvarenost od svega 56 odsto u odnosu.na odgovarajuću klimatsku normalu.
-A sam deficit količine kiše od 44 odsto u odnosu na klimatski normalnu količinu kiše, za period januar-maj, ekvivalentan je nedostaku vode od 307 miliona litara kiše na kvadratni kilometar države rekao je Micev i dodao da je deficit padavina mnogo veći u odnosu na isti period prošle godine, kad je palo 560 lit/m2 što predstavlja oko 80 odsto od odgovarajuće klimatske normale.
-U odnosu na prošlu godinu ovogodišnja količina kiše prosječno je manja za oko 30 odsto precizirao je Micev i istakao da kiša kao meteorološko-ekonomski-energetski resurs najveći značaj ima u regionu Nikšića, odnosno na slivnom akumulacije Slano, Krupac i Pivsko jezero.

-Na bazi preliminarnih podataka za meteorološku stanicu Nikšić, može se reći da se područje hidroakumulacija nalazi u dugotrajnom periodu velikog deficita padavina. Od početka godine palo je oko 377 lit/m2 što predstavlja oko 47 odsto od prosječne količine za period januar-maj u posljednjih 60 godina, ako uzmemo prosječnu količinu samo za period od 2010. godine naovamo, ovogodišnja količina za prvih pet mjeseci iznosi 40 odsto od prosječne kazao je Micev.
Naveo je daje prosječna količina kiše za period januar-maj od 2010. godine naovamo veća za 16 odsto u odnosu na prosječnu količinu za posljednjih 60 godina.
-Ovogodišnja količina kiše za period januar maj za Nikšić je rekordno najmanja za posljednjih 27 godina ili druga po redu najmanja za posljednjih 60 godina. Rekordno najmanja količina kiše u tom periodu izmjerena je 1993, kad je palo 318 lit/m2, a sada je bilo 377 lit/ m2 naglasio je Micev i dodao daje ovaj period bio rekordno najkišniji 2013. kad je palo 1677 lit/m2.
Podsjetio je da smo, osim deficita padavina, tokom zime imali vrlo malo snijega.
-Ova kombinacija vrlo malo snijega tokom zime, veliki deficit padavina u prvih pet mjeseci vjerovatno će imati i određene posljedice u smislu bilansa voda i izdašnosti kapaciteta vodoizvorišta i stanje dotoka kazao je Micev.

TE DO JUNA PROIZVELA 466 GWh
Krivokapić je naveo da se proizvodnja iz termoelektrane planira na maksimalnom i konstantnom nivou zbog vrste proizvodnje.
-Zahvaljujući investicijama u prethodnom periodu kao i redovnim remontima TE je do juna proizvela 466 GWh električne energije kazao je Krivokapić.
On je podsjetio da je TE od početka aprila pa do juna bila u redovnom godišnjem remontu i da se sa punom proizvodnjom vratila u elektroenergetski sistem 8. juna.