“Naš cilj nije samo više megavata – već stabilan i održiv energetski sistem, nova radna mjesta i manja zavisnost od uvoza. Crna Gora ima potencijal da postane energetski lider regiona, i mi taj potencijal odlučno pretvaramo u konkretne projekte”, poručio je ministar energetike i rudarstva Crne gor Admir Šahmanović na konferenciji Energy Week Zapadni Balkan u Budvi.
Crna Gora je u fokusu regionalne i evropske energetske zajednice zahvaljujući snažnom iskoraku u razvoju solarne energije i ubrzanoj tranziciji ka održivom energetskom miksu.
Na dvodnevnoj konferenciji u Budvi, ministar Šahmanović je sa domaćim i međunarodnim investitorima razgovarao o novim projektima, izazovima i mogućnostima koje crnogorski energetski sektor sve više nudi.
Posebno je istakao važnost novih zakonskih rješenja – Zakona o energetici i Zakona o korišćenju energije iz obnovljivih izvora – koji otvaraju vrata građanima i privredi da aktivno učestvuju u zelenoj tranziciji kroz modele aktivnih kupaca, energetskih zajednica i sistema za skladištenje energije.
Veliku pažnju privukla je najava prve aukcije za dodjelu tržišnih premija za solarne elektrane, ukupne snage 250 MW, što predstavlja ključni korak ka planiranih 400 MW novih kapaciteta u naredne tri godine – gotovo šest puta više nego u prethodnoj deceniji.
Preliminarni podaci pokazuju veliko interesovanje investitora, što, kako je naglasio ministar, potvrđuje da je Crna Gora postala atraktivna destinacija za ulaganja u obnovljive izvore energije.
“Zajedno s Vladom radimo na mobilizaciji strateških partnera kroz bilateralne aranžmane i memorandume o razumijevanju, što će Crnoj Gori donijeti stotine miliona eura investicija u čistiju i sigurniju energetsku budućnost”, kazao je Šahmanović.
Govoreći o međunarodnoj saradnji, ministar je potvrdio nastavak razgovora s italijanskom kompanijom Terna o realizaciji druge veze podmorskog kabla Crna Gora–Italija, te najavio potpisivanje Memoranduma o tržišnom povezivanju (market coupling) s Italijom krajem oktobra u Rimu.
Poseban fokus stavljen je i na pravednu tranziciju, naročito u opštinama na sjeveru poput Pljevalja, gdje je termoenergetika i dalje od strateškog značaja.
“Tranzicija mora biti odgovorna i postepena, usklađena s interesima lokalne zajednice. Savjet za pravednu tranziciju prati sve aktivnosti – od ekonomske diverzifikacije i zaštite radnika do ulaganja u čistu energiju”, zaključio je minister Šahmanović.
Konferencija je, kako navode organizatori, potvrdila da Crna Gora ne samo da prati regionalne i evropske trendove, već i aktivno oblikuje novu energetsku sliku Zapadnog Balkana, uz ambiciju da postane energetski most između regiona i EU.