Budućnost RUP-a u cjelosti je vezana za ekološku rekonstrukciju TE “Pljevlja” i njenu dalju raspoloživost u tehničkom i normativnom smislu, istakao je u intervjuu litu “Elektroprivreda”, izvršni direktor pljevaljskog Rudnika uglja, Slavoljub Popadić. Računajući da će TE “Pljevlja” raditi stabilno do perioda ekološke rekonstrukcije i poslije njega u RUP-u su razvijeni modeli dugogodišnjeg plana proizvodnje i investicija. Na tom fonu je urađen i revidovan Dopunski rudarski projekat (DRP) za narednih pet godina. Projekat i prateće kalkulacije su pokazali da će proizvodnja RUP-a u narednom periodu biti stabilna i isplativa, kazao je Popadić.
Intervju prenosimo integralno.
Gospodine Popadiću recite nam kakav je, po Vama, proizvodni i finansijski rezultat postigao RUP u 2019. godini?
Prethodnu godinu obilježilo je stabilno poslovanje praćeno rekordnom proizvodnjom otkrivke, što je doprinijelo stabilnoj i sigurnoj isporuci uglja našim strateškim partnerima, prije svega EPCG, kao i partnerima na tržištu široke potrošnje.Tokom 2019. godine smo isporučili ukupno 1.561.618 tona uglja, dok je najvećem kupcu TE “Pljevlja” isporučeno 1.419.968 tona.
Rezultati na otkrivci su bili za 14% bolji od plana za 2019. godinu, a čak za 32 odsto bolji od rezultata u istom periodu prethodne 2018. godine. Ukupno smo realizovali 7,5 miliona metara kubnih čvrste mase otkrivke i ovo su rekordni rezultati u dosadašnjem poslovanju Rudnika.
U zadnje četiri godine smo uspjeli da tri puta popravimo rezultate na tržištu široke potrošnje i dostignemo preko 141.000 tona na kraju 2019. godine. To je za Rudnik jako važno i znači dodatni prihod vrijedan preko šest miliona eura.
Prema preliminarnim finansijskim rezultatima, Rudnik je u 2019. godini ostvario dobit od 9,5 miliona eura, što je za 45 odato bolje nego u prethodnoj godini, i što je još jedan od rekorda u 67 godina poslovanja Rudnika.

Kakav je plan proizvodnje za tekuću godinu?
Proizvodnja uglja u 2020.godini planirana je u količini od 1.602.000 tona, tačnije za potrebe TE,,Pljevlja” 1.460.000 tona, a za potrebe široke i industrijske potrošnje 142.000 tona uglja. Za 2020.godinu planirana je eksploatacija otkrivke u količini od 7.100.000 kubnih metara.
Recite nam nešto više i o realizovanim investicijama i investicionom planu za 2020. godinu?
Svih ovih rezultata i rekorda ne bi bilo bez realizovanih investicija u zadnjih par godina. Rudnik je ulaskom u EPCG grupu dobio dugo željenu finansijsku i proizvodnu stabilnost i odvažno ušao u nabavku nove mehanizacije i izgradnju ključnih objakata. Nesporno je da se svaki uloženi euro vratio kroz povećanje proizvodnih i finansijskih rezultata. Novonabavljeni bageri i damperi su direktno doprinijeli povećanju obima realizovane otkrivke, preseljenje DTO sistema je direktno uticalo na smanjenje troškova proizvodnje, a izgradnja nove, moderne Hale za održavanje, na veću raspoloživost rudarske mehanizacije. Uveli smo novi informacioni system (ERP) i završili adaptaciju Upravne zgrade, Doma rudara i Kluba penzionera. U zadnje dvije godine je ukupno investirano oko 16,6 miliona eura.
U 2020. godini smo imali ambiciju da završimo započete investicije i uđemo u nove, u ukupnom iznosu od oko 19 miliona eura. Aktuelna situacija sa coronavirusom će uticati na smanjenje obima investicija. Uradili smo tri modela, u rasponu od minimalnih 3 pa do projektovanih 19 miliona eura. Vidjećemo koji će model biti moguće realizovati, zavisno od priliva finansijskih sredstava.
Kako vidite RUP u narednih pet godina?
Budućnost RUP je u cjelosti vezana za ekološku rekonstrukciju TE “Pljevlja” i njenu dalju raspoloživost u tehničkom i normativnom smislu. Računajući da će TE Pljevlja raditi stabilno do perioda ekološke rekonstrukcije i poslije njega, u RUP-u su razvijeni modeli dugogodišnjeg plana proizvodnje i investicija. Na tom fonu je urađen i revidovan Dopunski rudarski projekat (DRP) za narednih pet godina. Projekat i prateće kalkulacije su pokazali da će proizvodnja RUP u narednom periodu biti stabilna i isplativa. Dva ključna momenta u projekcijama za narednih pet godina su priprema terena za vraćanje rijeke Ćehotine na trasu prirodnog korita i otvaranje novog kopa koji će raditi paralelno sa kopom Potrlica.
Posebno je osjetljivo pitanje vraćanje Ćehotine u staro korito, i projekcije koje kažu da RUP u narednih pet godina mora intenzivno raditi na otkrivci sa preko 7 miliona kubnih metara godišnje, kako bi podloga za rijeku bila pravovremeno spremna. U ovom trenutku dobro stojimo sa dinamikom eksploatacije i za očekivati je da tako bude i u narednom periodu. Aktivnosti na smanjenju troškova proizvodnje se provode željenom dinamikom, što se najbolje može vidjeti po postignutim razultatima na kraju svake godine, tj. po rastu ostvarene dobiti pri istim ili smanjenim prihodima.