Rudnik uglja a.d. Pljevlja proslavio je juče Dan rudara i 68 godina rada i postojanja kompanije. Povodom ovog dana svečano je pušten u rad sistem za otprašivanje na DTO sistemu što će, kako je rečeno, stvoriti bolje uslove za rad zaposlenih u kopu.
Izvršni direktor Rudnika uglja, Slavoljub Popadić je kazao da je period između dva praznika u najvećoj pljevaljskoj kompaniji obilježilo stabilno poslovanje, rekordni rezultati u proizvodnji i rekordni finansijski rezultati uprkos krizi izazvanoj pandemijom.
Pored pandemije, prije svega zahvaljujući radu rudara u proizvodnji i neposrednih izvršilaca, uspjeli smo da u prvih osam mjeseci napravimo još bolji rezultat nego prethodne rekordne godine, što je za posebno poštovanje. Otkrivka je simbol stabilnog poslovanja na površinskim kopovima. Na kraju osmog mjeseca napravili smo otkrivku koja je nešto preko 8 odsto veća nego u isto vrijeme prošle godine kazao je Popadić.
On je naglasio daje pred kompanijom nekoliko ozbiljnih izazova koje je neophodno riješiti na pravi način da bi se obezbijedilo stabilno buduće poslovanje.
Vraćanje ćehotine u poziciju prethodnog korita je prvi izazov. Da bismo vratili rijeku Ćehotinu do 2025. godine, moramo intenzivirati radove na otkrivci i svake godine napraviti ovih 7 plus miliona metara kubnih čvrste mase da bismo pripremili odgovarajuću podlogu za korito rijeke. Ako to ne napravimo, možemo doći u poziciju zastoja proizvodnje. Zbog toga iz godine u godinu podižemo kapacitete, iz godine u godinu postižemo bolje rezultate u otkrivci kazao je Popadić. On je dodao da su uspjeli da smanje troškove tako daje dobit povećana za oko 12 odsto u odnosu na prvih osam mjeseci 2019.
On je istakao da je u posljednje dvije godine, otkako je Rudnik prešao u sastav EPCG, kroz dobit uspio da vrati investiciju Elektroprivrede. Ekološka rekonstrukcija TE omogućiće Rudniku nastavak proizvodnje za termoelektranu, ali u kompaniji nijesu zanemarili ni prodaju uglja kupcima široke potrošnje. U posljednjih pet godina povećana je prodaja na tom tržištu, ali je ove godine zbog epidemije korona virusa i zatvaranja granica pala za oko 18 odsto.URudnikuugljase nadaju da će do krajagodine, ukoliko ne bude novih komplikacija, uspjeti da”ispeglaju taj pad. Sve u svemu, jedna dobra poslovna godina pored svih komplikacija i ohrabrujući rezultati za poslovanje Rudnika u narednom periodu kazao je Popadić i podsjetio da zaposleni u proizvodnji, neposredni izvršioci imaju prosječnu zaradu, ne računajući inžinjere, od 850 eura. Oni koji prave dobar rezultat, kako je istakao, izađu i preko 1.000 eura.
Zadovoljstvo postignutim rezultatima izrazio je i predsjednik Odbora direktora Aleksandar Mitrović.
On je dodao da su ugovor sa EPCG, odnosno 100 odsto vlasništva i reprogram poreskog duga strateške stvari koje su omogućile da je Rudnik uspio u veoma teškim vremenima da stvori dobru osnovu za dalji razvoj.
Predsjednik opštine Pljevlja Igor Golubović na svečanoj akademiji povodom Dana Rudnika uglja a.d. i Dana rudara naglasio je dobru saradnju kompanije i opštine.
Na svečanoj akademiji dodijeljene su i nagrade najboljim radnicima. Od 28 nominacija od strane kolega izabrano je njih pet: Ranko Kastratović, Milomir Petrović, Marko Knjeginjić, Smajo Cirlija, Vera Milić. Nagrađena su i tri inovatora: Slaviša Đačić, Zoran Vuković i Jagoš Cosović. U skladu sa tradicijom rudarske humanosti, Rudnik uglja je i ove godine dodijelio 1000 tona uglja sa besplatnim prevozom organizacijama i ustanovama.
IZVOR: Pobjeda