Kompanije koje upravljaju rudnicima uglja u Njemačkoj sastaće se početkom sljedeće sedmice sa predstanicima države kako bi pregovarali o kompenzacijama za gašenje proizvodnje uglja. Tamošnja vlada najavila je da želi ugasiti proizvodnju uglja do 2038.godine , a vladino tijelo je prošle godine preporučilo da se za restrukturiranje energetske industrije izdvoji više od 40 mijardi eura. Izvršni direktor RWE-a Rolf Schmitz zatražio je do 1,5 milijardi eura kompenzacije po GW smanjene proizvodnje do 2022. godine. RWE bi mogao dobiti do dvije milijarde eura kako bi pokrio troškove prekida proizvodnje uglja, piše Rheinische Post.
Iako zemlja 2022. gasi posljednji nuklearni reaktor i vremenski će ograničiti upotrebu uglja, njemački ekološki aktivisti nezadovoljni su energetskom politikom. Namjeravaju protestvovati protiv jedine TE na ugalj koja se trenutno gradi u zapadnoj Europi a riječ je o TE „Datteln 4“ , snage 1052 MW, kojom rukovodi Uniper, a koja će koristiti uvozni ugalj. Projekt je vrijedan 1,5 milijarde eura, a pripadaće među 10 najvećih emitera CO2 u Njemačkoj.
Potrošnja energije u Njemačkoj u 2019. pala je 2,3% odnosno na najniži nivo u proteklih 40 godina zbog mjera energetske efikasnosti, zbog usporavanje ekonomije i većeg rasta učešća uslužne industrije u odnosu na proizvodnu, saopštila je industrijska grupacija AGEB. Potrošnja uglja pala je za godinu za 20,5% na istorijski minimum, a zamijenjena je sa proizvodnjom vjetroenergije i solarne energije. Upotreba domaćeg uglja pala je za 20,7% iz sličnih razloga. Postrojenja za proizvodnju takođe su imala duže prekide zbog održavanja a neka su prešli u rezervni status.
Potrošnja plina u elektranama povećala se za 3,6% i potrošeno je više za potrebe grijanja, objavio je AGEB. Potrošnja energije iz obnovljivih izvora povećana je ukupno za 4%. Potrošnja motornih goriva porasla je lani za 1,7%. Promjene su dovele 7% manje godišnjih emisija CO2, objavio je Reuters.

