Zbog neizvršavanja ugovorenih obaveza Vlada je odlučila da raskine koncesione ugovore za male hidroelektrane na vodotocima Raštak, Ljeviška i Reževića rijeka, Đurička rijeka sa pritokama, Bistrica i Bukovica saopšteno je sa jučerašnje sjednice kabineta premijera Zdravka Krivokapića. Odlučili su, međutim, da odrede, kako se navodi, primjeran rok za izgradnju mHE na vodotocima Komaraca i Murinska rijeka. Na Komarači koncesionar je Normal company Žarka Burića, a na Murinskoj rijeci konzorcijum Elektrotehna i Radius. Vlada je “odredila primjeren rok za izvršenje ugovornih obaveza, a u slučaju neizvršenjabilo koje od obaveza biće pokrenuta procedura raskida ugovora o koncesiji”. Gradnja ovih objekata izazvala je proteste mještana. Raskidanje ugovoraza vodotoke Raštak, Ljeviška i Reževića rijeka je naslijeđeno od stare vlade, koja je koncesionarima dala rok od 30 dana da dostave bankarske garancije i 60 dana da završe prve faze radova. Vlasnici “Kol Energy”, koji je trebalo da gradi na Raštaku, su holandska kompanija Salix energy i Opština Kolašin, budvanska firma MEII, čiji je vlasnik Radoslav Kovačević, bila je zainteresovana za Rijeku Reževića, a Dekar, vlasništvo Momčila Miranovića za Ljevišku rijeku.
Vlada je juče zaključila da su se stekli uslovi za raskid ugovora o koncesiji na vodotocima Đurička rijeka sa pritokama, Bistrica i Bukovica. Koncesionar na Bistrici je Hidroenergija Montenegro, čiji su vlasnici Ranko Radović (60 odsto) i Hemera kapital Olega Obradovića (4o odsto). Koncesioanri na Bukovici su andrijevačka Igma, podgorička Hydra i slovenačka Družba za svetovanje, projektiranje, inženiring in gradnjo, dok je bez posla na Đuričkoj rijeci ostala ulcinjska firma Plava hydropower, vlasništvo kosovske kompanije Triangle general constractors i bjelopoljske Gradnje. Ove tri kompanije su bile na spisku prethodne vlade za gašenje ugovora, ukoliko se ne postigne dogovor o početku izgradnje.
Prihvaćenje aneks ugovora za izgradnju mHE Krkori, čiji je koncesionar andrijevački vodovod i postrojenje je na lokalnom vodovodu. Aneks ugovora je pripremila stara vlada, a koncesija je izdata 2017. godine. Vlada je konstatovala i da je izgrađeno 92 odsto prioritetne dionice auto-puta i odlučila da sa tivatskom Račicom raskine ugovor o koncesiji za kamenolom Kameno more, što je takođe naslijeđeno od prethodne vlade. Prihvaćenje zahtjev koncesionara Eni Montenegro i Novatek Montenegro da se za šest mjeseci produži prvi period istraživanja nafte u podmorju kod Ulcinja.
Izvor: Pobjeda