Crna Gora ima jasan put ka energetskoj tranziciji, ali su potrebne zakonodavne promjene i efikasniji administrativni procesi, rekao je predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore Milutin Đukanović učestvujući na šestom samitu energetike „SET Trebinje 2025“, koji je otvoren juče u Trebinju, saopšteno je iz EPCG.
„Državne firme često nailaze na prepreke u vidu javnih nabavki i birokratije. Dok privatna kompanija može da kupi opremu za 100.000 evra odmah, nama su potrebni mjeseci da sprovedemo proces nabavke”, rekao je Đukanović.
Đukanović je dodao da, ako se riješe regulatorne prepreke, naš region teško može pronaći konkurentniji sektor od energetskog.
„Tehnološki napredak u oblasti solarne energije i baterijskih sistema donosi značajne benefite, a količine dobijene energije sa jednog kvadratnog metra u narednim decenijama značajno će se povećavati“, kazao je Đukanović.
Govoreći na panelu „Pravedna tranzicija energetskog sektora – gdje smo i kako dalje?“, Đukanović je ponovio da je politika „proizvodi gdje trošiš“ pobjednik zelene tranzicije.
Istakao je da je prilikom preuzimanja rukovođenja Elektroprivredom kapacitet solarnih elektrana bio nedefinisan, ali da sada nije tako.
“Okupili smo pet inženjera i dobili pet različitih mišljenja o priključenju solarnih elektrana. Sada imamo jasnu strategiju i prenosni kapaciteti više nisu problem”, rekao je Đukanović naglasivši da „ne smijemo potrošiti kap vode za proizvodnju električne energije kada imamo sunce“.
Izrazio je zadovoljstvo činjenicom da Crna Gora već ima gotove urbanističko-tehničke uslove za više od 350 MW solarnih elektrana, posebno u okolini Nikšića.
Naglasio je i važnost projekta “Solari 5000+”, koji predviđa instalaciju solarnih panela na što više javnih ustanova i državnih institucija.
“Cilj nam je da omogućimo što većem broju domaćinstava subvencije za instalaciju solarnih panela. Zahvaljujući Eko fondu, koji godišnje ulaže osam miliona eura, već 3.500 domaćinstava dobilo je subvencije za solarne panele”, istakao je Đukanović.
Prema njegovim riječima drugi, ključni pravac poslovne politike je korišćenje hidroenergetske infrastrukture za priključenje solarnih elektrana, dok je treći prioritet snažan razvoj baterijskih sistema.
Najavio je da će 26. marta na sjednici Odbora direktora EPCG biti usvojen Elaborat i raspisan Javni poziv za nabavku četiri velika baterijska sistema ukupne snage 120 MWh.
Predsjednik OD EPCG kazao je da će vjetroparkovi, „Krnovo“ i „Gvozd“ dodatno ojačati naš energetski sektor
„Radovi na vjetroparku „Gvozd“ od 55 MW u poodmakloj su fazi. U septembru očekujemo isporuku vjetrogeneratora i, ako sve bude teklo po planu, probni rad ćemo započeti već do kraja godine. Istovremeno nastavićemo realizaciju vjetroparka „Gvozd 2“ i velikih solarnih elektrana, istakao je Đukanović.
On je rekao da se radi i na razvoju gasnih elektrana snage 400 MW, uz dodatna istraživanja u oblasti baterijskih sistema.
U tri radna dana, na jednoj plenarnoj sesiji i šest panel diskusija razgovaraće se i diskutovati o najznačajnijim temama iz oblasti energetike u regionu. Samit je okupio gotovo 1000 učesnika, navodi se u saopštenju.