Premijer Dritan Abazović nije tokom posjete učesnicima protesta za očuvanje Komarnice mogao da saopšti da li će Vlada definitivno odustati od projekta gradnje hidroelektrane, već je kazao da to zavisi od elaborata za zaštitu životne sredine, koji treba da se uradi, što je, prema njegovim riječima, red poteza kao kod odlučivanja o sličnim projektima poput naftnih bušotina, kamenoloma, koncesija za šume i brojnih mini hidroeletrana. Ministarka ekologije i prostornog planiranja Ana Novaković-Đurović tokom posjete kampu, koji je četiri dana na Komarnici spontano okupio ekološke aktiviste i predstavnike nevladinih organizacija, najavila je da će elaborat biti brzo gotov i da će tada biti i donijeta konkretna odluka.
– Sačekala bih elaborat, on je pri kraju. To je dokument bez kojeg se neće pokrenuti neki dalji korak naglasila je NovakovićĐurović.
Aktivisti su, međutim, zadovoljni što su konačno predstavnike vlasti doveli na teren i otvoreno razgovarali o problemu za koji smatraju da će bespovratno ugroziti vrijednosti jedinstvenog kanjona rijeke. Bez obzira na odluke predstavnika Vlade, poručili su da će se i dalje boriti za očuvanje Komarnice.
ABAZOVIĆ: NEMA RAZLOGA ZA PROTEST
Premijer Abazović je rekao da mu je organizovanje kampa jasno, ali ne i zašto se protestuje.
– Vlada će biti na svakom mjestu gdje se razgovara o važnim pitanjima. Bez elaborata o zaštiti životne sredine ne može biti gradnje u Crnoj Gori. Nema realizacije projekata koji značajno urušavaju prirodu. Nema nikakvog razloga da se protestuje zbog značajnijeg narušavanja životne sredine dok je ove vlade poručio je Abazović dodajući da će u zavisnosti od elaborata vidjeti kako će postupiti.
Rekao je daje zaduženo Ministarstvo ekologije i prostornog planiranja, te da će Ministarstvo kapitalnih investicija takođe sprovesti određenu proceduru i na osnovu toga će biti vođena javna debata prije donošenja konačne odluke.
– S obzirom na to da je ovdje akcenat na zaštitu prostora, mislim da se on ne može urušiti poručio j e Abazović.
Naveo je daje Vlada u tehničkom mandatu donijela nekoliko odluka vezanih za Komarnicu i projekat koji je već dugo godina u opticaju.
– Smatramo da Vlada u tehničkom mandatu takve stvari ne treba da radi rekao je Abazović. Poručio je da treba graditi objekte koji najmanje ugrožavaju životnu sredinu, a najviše podižu efikasnost.
– Jesam za izgradnju energetskih objekata u Crnoj Gori i za to da se proizvodnja električne energije značajno povećava u odnosu na prethodni period, ali nijesam za projekte koji narušavaju životnu sredinu i one, poput Možure, koji počivaju na zelenoj energiji, ali ih prate korupcionaške aktivnosti. Jesam za izgradnju novih energetskih objekata na bazi svih mogućih principa, smanjenja energetske zavisnosti Crne Gore, tako da i sa time država treba da se nosi –
rekao je Abazović.
Biolog Vuk Iković iz “Preokreta tvrdi za Pobjedu da hidroelektrana “Komarnica” nije ekonomski isplativa.
Podsjeća daje podnijeta žalba sekretarijatu Bernske konvencije jer se elektrana planira u nominovanom zaštićenom dobru.
– Žalba je odobrena i očekuje se tim stručnjaka koji će posjetiti institucije i obići teren kazao je Iković dodajući da slobodna i divlja Komarnica nema alternativu.
– Ova rijeka može donositi više novca od održivog ribolova, seoskog i eko turizma i proizvodnje hrane. Postoje brojni načini kako Crna Gora može proizvoditi i izvoziti struju a da njene rijeke ostanu slobodne i zdrave -kazao je Iković.
Prema njegovim riječima, kamp je organizovan kako bi se učesnici i javnost upoznali sa vrijednostima kanjona, rijeke i sela koja gravitiraju Komarnici. Organizovane su radionice na temu: ekologija rijeka, biološke vrijednosti Komarnice, održivi turizam, mogućnosti proizvodnje energije iz sunca, vjetra, vodonika…
– Tokom kampa organizovane su planinarske i ribolovne ture kao i foto i kajak ture. Svaku turu su pratili fotografi i kamermani. Tako su svi učesnici mogli direktno da upoznaju rijeku, njene izvore, vodopade, virove, klisure, vidikovce. Ujedno je napravljen video materijal koji će dodatno približiti ljepotu i značaj ove rijeke široj javnosti – kazao je Iković.
On naglašava da ekosistemi i živi svijet Komarnice neće preživjeti izgradnju elektrane. Podsjećadaje Komarnica toliko lijepa i vrijedna da su predstavnici UNESCO svjetske baštine predlagali da bude dio Nacionalnog parka Durmitor.
EKONOMSKA (NE)ISPLATIVOST
– Izgradnja elektrane bi koštala čak i više od 300 miliona eura. Takvo zaduživanje bi nam otežalo ili onemogućilo proizvodnju energije iz vjetra i sunca. U kanjonu Komarnice postoji velika pukotina dužine oko 1.500 metara, a dubine oko 20 metara kroz koju se gubi velika količina vode kaže Iković.
Dodaje da EPCG ulaže 51 odsto novca u projekat na rijeci, a Elektroprivreda Srbije 49 odsto.
Naša elektromreža je toliko loša da nam preko nje godišnje iscure dvije planirane hidroelektrane na Komarnici. Struj a iz ove elektrane bi se počela proizvoditi tek za 10-ak godina. Kada bi crnogorska domaćinstva uštedjela samo deset odsto godišnje potrošnje, Crna Gora bi imala više nego što bi dobili od elektrane na Komarnici podsjeća Iković.
Po njegovim riječima, ukoliko bi ovaj novac uložili u solarne sisteme mogli bi imati najmanje dva puta više struje, a sama izgradnja ovakvih elektrana je mnogo jednostavnija i pouzdanija i sa ekološke i ekonomske strane jer su solarne elektrane montažni objekti.
– Crna Gora od rijeka već dobija od 40 do 60 odsto električne energije, a od sunca manje od 0,1 pa treba ulagati u sunce kao izvor energije. Ulaganjem u energiju vjetra i sunca prostor koji bi zauzeli uvijek možemo povratiti, dok to nije slučaj sa hidroelektranama jednom izgubljena rijekaje zauvijek izgubljena kazao je Iković poručujući na kraju da nam zato treba energetski miks, proizvodnja iz sunca, vjetra, uvođenje tehnologije vodonika, toplotne izolacije i stabilna elektromreža.
ODLUKA O KONCESIJAMA
Podsjećamo daje Vlada u tehničkom mandatu na sjednici 10. marta usvoj ila informaciju o realizaciji projekta izgradnje hidroelektrane Komarnica. Vlada je donijela i odluku o davanju koncesije za korišćenje prirodnog bogatstva radi izgradnje, održavanja i korišćenja energetskog objekta hidroelektrane Komarnica radi proizvodnje električne energije. Koncesionim aktom je predviđeno da se koncesija za izgradnju HE Komarnica dodijeli bez objavljivanja javnog oglasa, direktno privrednom društvu Elektroprivreda Crne Gore, kao akcionarskom društvu u kojem Crna Gora ima više od polovine akcija.
Na osnovu sprovedenog postupka tenderska komisija je konstatovala da je ponuđač Elektroprivreda Crne Gore dostavio svu potrebnu dokumentaciju i daje podoban za učešće u daljem postupku davanja koncesije, kao i da ispunjava sve uslove propisane koncesionim aktom za projekat HE Komarnica kazali su tada u Vladi.
Dragićević: Neka ovo bude presedan
Građanski i ekološki aktivista Aleksandar Dragićević ocijenio je da jučerašnji potez predstavnika Vlade može biti pozitivan presedan, posebno, kako je kazao, ako se uzme u obzir da se povodom nekog ekološkog pitanja to dogodilo prije tri godine, ali nakon blokade pola Crne Gore.
Tada je to bio iznuđen potez, a nas 50-ak aktivista smo poslije i osuđeni. Danas na neradni dan oni su došli sami. Pa neka ovo bude primjer kako treba da se radi i neka ne ostane na riječima poručio je Dragićević.
Rekao je da ovo treba da bude primjer i za ministre i poslanike.
– Neka poslanici izađu iz svojih udobnih fotelja i siđu sa visina u koje su sebe digli i spuste se među građane. Da vide malo kakva je situacija na terenu, šta imamo i šta nam treba. Da vidimo zajedno da li nam se vizije poklapaju i da radimo. Jedino tako ćemo krenuti naprijed poručio je Dragićević.
Aktivisti: Potez koji uliva nadu
Andrijana Mićanović iz Crnogorskog društva ekologa (CDE) kazala je Pobjedi da je pozitivna stvar što su se premijer i ministarka pojavili na licu mjesta jer to daje nadu da Komarnica bude zaštićena.
– Dobili smo obećanje od premijera da Crna Gora neće više graditi nikakve projekte koji imaju veliki negativan uticaj na prirodu, ali ne znamo da li to znači da će Vlada odustati od HE Komarnica. CDE će ispratiti proces ocjene uticaja elektrane na životnu sredinu i radićemo i dalje da Komarnica postane, stvarno, aktivno zaštićeno područje i da od takve rijeke mještani imaju najviše koristi kazala je Mićanović.
Da su donosioce odluka konačno doveli na teren tvrdi za Pobjedu i učesnik kampa Miljko Bulajić, inače kajakaš.
– U konkretnom i ugodnom razgovoru ukazali smo zašto smo tu i zašto se borimo. Od premijera smo dobili obećanje da ukoliko elaborat procjene uticaja pokaže da je uticaj na rijeku negativan, da će Vlada odustati od projekta, iako je to već poznato. Mi svakako nastavljamo dalje sa redovnim aktivnostima na promociji i očuvanju Komarnice kazao je Bulajić.
Izvor: Pobjeda
FOTO: CdM