Gubici u prenosu električne energije u 35 evropskih zemalja varirali su između oko 0,5% i nešto manje od 3% u 2018. godini, dok su procenti distribucije električne energije bili veći i varirali između otprilike 2% i 14% u 2018. godini, ne računajući specifičan slučaj na Kosovu (28 % u 2018.).
Ukupni gubici u 2018. godini kretali su se između 2,5% i 11% (ne računajući 25% 2018. na Kosovu), navodi se u izvještaju o gubicima električne energije iz Savjeta evropskih energetskih regulatora (CEER).
Uprkos velikim gubicima električne energije na Kosovu, zemlja je imala najveće smanjenje gubitaka jer je uspjela da smanji gubitke u distribuciji za trećinu između 2010. i 2018., naveo je CEER.

U CEER-ovom izvještaju gubici su prikazani kao postotak ubrizgane energije u sistem. Pri prenosu, to uključuje svu energiju unešenu u prenosni sistem, uključujući onu koja se uvozi iz drugih zemalja i generaciju koja je povezana s prijenosom. Energija ubrizgana u distribuciju uključuje energiju koja je prenesena iz prijenosa kao i onu koju unosi generacija spojena direktno na distributivnu mrežu.
CEER je dodao da su komercijalni tj. ne-tehnički gubici na Kosovu još uvijek prilično visoki i predstavljaju značajan postotak ukupnih gubitaka. Jedan od razloga za to je neispunjena energija u sjevernim opštinama koja se zbog političke situacije tretira kao gubitak struje. “
CEER je u svom izvještaju takođe spomenuo da su „dvadeset država koje reaguju i vrše odredjene mjere za smanjenje gubitaka u distribuciji, dok ih nekoliko drugih planira uvesti u budućnosti“.
Prema CEER-u, „smanjenje gubitaka električne energije važan je doprinos poboljšanju energetske efikasnosti i smanjenju operativnih troškova elektroenergetskih mreža.“
„Tehnički gubici mogu se smanjiti primjenom novijih ili efikasnijih transformatora ili korištenjem većih napona u distributivnim mrežama.
Veći napon u distribuciji mogao bi biti razlog za relativno niske gubitke u zemljama gdje je ova vrsta rada uobičajena “, navodi CEER.
“Netehnički tj komercijalni gubici najvjerojatnije će se smanjiti s povećanim prodorom tzv. pametnih brojila. Oni smanjuju greške u mjerenju i poboljšavaju identifikaciju prevare, što dovodi do tačnijeg mjerenja potrošnje električne energije. Većina zemalja u kojima su pametna brojila postavljena već predstavljaju izviještaje o značajnom poboljšanju tačnosti mjerenja gubitaka.
Portal Montenergija podsjeća da je EPCG a zatim i CEDIS sprovode tj završavaju projekat AMM odnosno ugradnje pametnih brojila u Crnoj Gori. CEDIS je na kraju trece faze ugradnje brojila a projekat vrijedi preko 100 miliona eura I poceoj e tokom 2011.godoine. Do sada je pokriveno oko 80 odsto domacinstava u Crnoj Gori a ,kako je ranije saopšteno, osim smanjenja gubitaka, brojila su dorpinijela preciznijem mjerenju, boljij kontroli domaćinstva itd..

Inače, kako je saopteno projekat unapređenja sistema mjerenja ugradnjom novih elektronskih brojila u potpunosti su finansirali EPCG I CEDIS a projekat predstavlja modernizaciju u mjerenju utroška električne energije I to prema najsavremenijim svjetskim standardima u ovoj oblasti.