Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) u cilju podrške razvoju energetskog sektora Crne Gore, odobrila je Crnogorskom elektrodistributivnom sistemu (CEDIS) kredit u iznosu od 35 miliona eura za uspostavljanje novog SCADA/ADMS sistema (napredni sistem za upravljanje distributivnom mrežom) i nabavku novih multifunkcionalnih brojila. Projekat ima za cilj da iskoristi grant iz Investicionog okvira Evropske unije za zapadni Balkan u iznosu od 5 miliona eura, saopšteno je iz CEDIS-a.
Ugovor o kreditiranju potpisali su šef EBRD-a za Crnu Goru Remon Zakaria, izvršni direktor CEDIS-a Vladimir Ivanovic i izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore Ivan Bulatovic.
SCADA sistem će omogućiti praćenje i kontrolu srednjenaponske distributivne mreže u realnom vremenu, dok je ADMS napredna platforma koja optimizuje upravljanje i rad elektrodistributivnog sistema. „Pametna“ brojila omogućiće korisnicima da efikasnije prate i upravljaju potrošnjom električne energije, smanjujući gubitke i poboljšavajući pouzdanost.
Ovaj projekat će, između ostalog, postojeće tehničke gubitke u distributivnom sistemu smanjiti 10 odsto, kao i prekide u napajanju električnom energijom oko šest puta. Takođe omogućiće integraciju novih obnovljivih izvora energije u mrežu te povećati nivo sajber bezbjednosti.
Šef EBRD-a za Crnu Goru Remon Zakaria rekao je da je ovaj projekat značajan korak ka digitalizaciji sistema distribucije električne energije u Crnoj Gori te da će doprinijeti povećanju njegove pouzdanosti i efikasnosti, kao i otvaranju puta za integraciju obnovljivih izvora energije.
„Građanima Crne Gore biće obezbijeđeno pouzdanije snabdijevanje električnom energijom, dok će benefiti za CEDIS biti značajno smanjenje tehničkih gubitaka i mogućnost brzog otkrivanja i otklanjanja tehničkih kvarova.“ – naglasio je Zakaria.
Izvršni direktor CEDIS-a Vladimir Ivanović kazao je da je ova značajna investicija dokaz posvećenosti unapređenju energetske infrastrukture Crne Gore i njenom usklađivanju sa savremenim tehnološkim i ekološkim standardima.
„SCADA/ADMS sistem će unaprijediti način na koji upravljamo distributivnom mrežom, omogućavajući nam da poboljšamo pouzdanost i efikasnost napajanja električnom energijom, uz smanjenje gubitaka energije i poboljšanje kvaliteta usluga za sve naše korisnike. Pored navedenog, uz „pametna” brojila korisnici će imati brojne prednosti, kao što su detaljno praćenje i optimizacija potrošnje, odnosno štednja električne energije, što doprinosi energetskoj efikasnosti. Ovaj projekat ne samo da jača operativnu funkciju CEDIS-a, već i podržava šire ciljeve energetske tranzicije Crne Gore, omogućavajući integraciju obnovljivih izvora energije i usklađivanje sa standardima zelene tranzicije EU. Veoma cijenimo snažnu i produktivnu saradnju sa EBRD-om, čija je podrška bila ključna u ostvarivanju ove strateške prekretnice. Zajedno postavljamo mjerila za savremena energetska rješenja i stvaramo osnovu za održiviju i otporniju energetsku budućnost”, kazao je Ivanović
Od 2006. godine, EBRD je finansirala realizaciju 94 projekta u Crnoj Gori, u koje je ukupno uloženo 906 miliona eura. Prioriteti EBRD-a za Crnu Goru su konkurentnost, zelena tranzicija i dalja integracija u regionalna i globalna tržišta.