Čak i u umjerenijim scenarijima COVID-a, očekuje se da će potražnja za električnom energijom i cijene biti znatno niže tiokom 2020. (u odnosu na očekivanja prije COVID-a), a oporavak se očekuje do 2022., navodi analitička kompanija za energetsko tržište Aurora Energy Research.
U cijeloj Evropi potražnja za električnom energijom već je pala za 10-20%, a cijene roba za preko 40% “, navodi Aurora Energy Research. Prema analizi Aurora Energy Research, cijene električne energije u prosjeku su pale za 30-40% u svim evropskim zemljama. „Blagi scenarij COVID-a doveo bi do oporavka cijena električne energije do 2022. godine, a strožiji scenariji COVID-a mogao bi vidjeti pad cijene veleprodaje za 30-50% u 2020. godini, a tržišta se u potpunosti ne oporavljaju do 2025.“
„Zemlje s većim udjelom gasa u energetskom miksu, poput Španije, Irske i Nizozemske, vjerojatno će iamti najveće smanjenje cijena električne energije. Francuska će takođe imati veliko smanjenje cijena električne energije, uprkos niskom učescu gasa i visokom nuklearnom učešću.
Lako potražnja za električnom energijom opada u Evropi, to bi moglo stvoriti izazove operaterima elektroenergetskog Sistema u uravnoteženju mreže jer će udio u ukupnoj proizvodnji koji dolazi iz OIE biti daleko veći od uobičajenog. To može stvoriti probleme povezane s upravljanjem frekvencijom mreže u sigurnim granicama i upravljanjem fluktuacijama u proizvodnji obnovljivih izvora. To potencijalno stvara mogućnosti da toplotni generatori i baterije na mreži postaju dodatni izvori prihoda pružanjem usluga uravnoteženja mreže “, navodi e Aurora Energy Research.
Info: energetika.net

