Već je 13 kompanija iskazalo svoju zainteresiranost za gradnju nuklearne elektrane Belene u Bugarskoj. Za izbor strateškog investitora za projekt nuklearne elektrane “Belene” u Bugarskoj nadmetanje će trajati godinu objavljeno je u službenom časopisu Evropske unije navodi portal Energypress.net.
Ruska državna kompanija “Rosatom” prijavila se na učešće, objavili su ruski mediji. Među prijavljenima je sedam kompanija zainteresiranih za ulogu strateškog investitora, dvije žele da isporuče opremu, a četiri je zainteresirano za kupovinu energije, među njima i makedonska elektroprivreda, objavio je bugarski portal Novinite.
Spominju se i imena Korean Hydro Nuclear Company, kineski CNNC, a želju su iskazali i francuski Framatome kao i američki General Electric.
U dokumentaciji se navodi da će se elektrana sastojati od dvije jedinice, svaka snage 1000 MW, koristeći ruske reaktore VVER-1000/V-466, a nominalna snaga elektrane je 3000 MWt i 1000 MWe. Procijenjena vrijednost projekta je 10 milijardi eura, a rok za ugovaranje je 10 godina nakon sklapanja dioničarskog ugovora u kompaniji koja će graditi i upravljati elektranom, a u kojoj će jedan od dioničara biti Natsionalna Elektricheska Kompania EAD.
Bugarska se time vraća napuštenom projektu, od kojeg je odustala u 2012. godine. Elektranu je na osnovu ugovora iz 2006. godine trebala sagraditi ruska kompanija “Atomstrojeksport” po ruskom projektu. Projekt je naručila Nacionalna elektronska kompanija Bugarske. Tokom 2016. godine “Rosatom” je od bugarske Nacionalne elektronske kompanije dobio 601,6 miliouna eura na osnovu tužbe zbog odustajanja od projekta izgradnje nuklearne elektrane “Belene”. U avgustu 2017. godine Sofija je najavila novi tender koji je sada u toku.