U Splitu održan Kongres menadžera u organizaciji Hrvatske udruge menadžera i preduzetnika CROMA, a pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske, posvećen održivom razvoju i liderstvu, saopšteno je iz Asocijacije menadžera Crne Gore.
Ističu da je crnogorsku asocijaciju menadžera predstavljao njen predsjednik Budimir Raičković, a da su delegaciji bili i predstavnici Elektroprivrede Crne Gore, Miro Vračar i Jovan Kasalica. Na Kongresu učešće su uzeli predsjednik i generalni sekretar Evropske konfederacije menadžera CEC Maxime Legrand i Torkild Justesen, kao i predsjednica Slovenačke menadžerske organizacije Medeja Lončar, predstavnici Vlade Republike Hrvatske, Hrvatske Narodne banke, Hrvatskog poslovnog savjeta za održivi razvoj, Hrvatskog udruženja poslodavaca, Slovenačkog udruženja menadžera kao i vodećih ljudi značajnih kompanija kao što su Siemens, Deutsche Telekom, DS Smith i dr.
Na centralnom panelu posvećenom održivom razvoju, Raičković je između ostalog upoznao prisutne sa trenutnom energetskom situacijom u Crnoj Gori, a posebno pitanje je bilo vezano za sudbinu termoelektrane Pljevlja odnosno emisije CO2. Polazeći od aktuelnog trenutka kada je u pitanju energetska kriza i ekonomska održivost, Raičković je istakao da je Crna Gora u svom Ustavu definisana kao ekološka država i da crnogorska poslovna zajednica podržava ubrzano kretanje ka zelenoj ekonomiji, stoji u saopštenju.
Što se tiče odluka koje je donio menadžment Elektroprivrede vezano za ekološku rekonstrukciju, Raičković smatra da je to iz ugla energetske stabilnosti i značaja termoelektrane za ekonomiju Pljevalja i Crne Gore u ovom trenutku teška, ali opravdana odluka.
Upoznao je prisutne da termoelektrana snabdijeva sa više od 40% električne energije Crnu Goru i u najvećoj mjeri determiniše stabilnost energetskog sistema pa bi u uslovima energetske krize kao što je ova, Crna Gora još više bila uvozno zavisna, a sigurno da bi skokovi cijena energenata uslovili još veću inflaciju i snažne udare na standard građana i ekonomiju.
Raičković ističe da neodložno i ubrzano treba ići ka izgradnji i povećanju kapaciteta iz hidropotencijala solarne energije i vjetroparkova, ali da je to izuzetno dug proces koji zahtijeva ogromne finansijske resurse i u tom kontekstu smatra da po pitanju vremenskog određenja gašenja termoelektrane Crna Gora mora u maksimalnoj mogućoj mjeri prolongirati rokove u razgovoru sa evropskim partnerima, kako se ne bi ugrozila ekonomska, socijalna i energetska održivost ne samo Pljevalja već i Crne Gore.
Na marginama kongresa delegacija AMM-a i Elektroprivrede CG imala je niz značajnih susreta, ali i priliku da upozna predsjednika Evropske konfederacije menadžera CEC sa aktuelnom energetskom i ekonomskom situacijom kao i razvojnim planovima EPCG, navode iz Asocijacije menadžera Crne Gore.