Albanska ministarka infrastrukture i energetike Belinda Baluku najavila je predložene izmjene albanskog zakona o energetskom sektoru, što je još jedan korak ka približavanju albanskog zakonodavstva zakonu zemalja EU, ispunjavajući tako preduslove i preporuke Evropske komisije, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Baluku je rekla: „Glavna svrha promjena je da se stvori stabilan regulatorni okvir i tržište koje će moći da privuče ulaganja u proizvodnju energije i elektro-mrežu, bez obzira da li su investicije strane ili lokalne. Takođe će se stvoriti integrisano tržište energije koje omogućava prekograničnu trgovinu i integraciju sa tržištima Evropske unije, osiguravajući na taj način održivo snabdijevanje energijom, što je neophodno za ekonomski razvoj i socijalnu stabilnost. Promjene će takođe podstaći upotrebu obnovljive energije i energetske efikasnosti.“
Prema saopštenju za štampu, Baluku je istakla da su promjene potrebne pošto stari zakon sprječava da albanskog operatera prenosnog sistema da postane potpuno nezavisan.
Da bi se osigurala nezavisnost prenosnog sistema, do sada je učinjeno nekoliko koraka koji su omogućili njegovu sertifikaciju od strane albanskog regulatora, ERE. Međutim, sertifikat uključuje uslov koji zahtijeva da prenosni sistem postane autonoman u određenom vremenskom periodu.
Ministarka je takođe dodala da su izmjene zakona namijenjene garantovanju tehničke, fizičke i finansijske nezavisnosti tri podružnice koje je stvorio albanski DSO, OSHEE, zaključeno je u saopštenju za javnost.

